Co łączy kartę kredytową i kredyt odnawialny

Czy karta kredytowa ma coś wspólnego z kredytem odnawialnym? Więcej niż ci się wydaje. Obie usługi działają na podobnych zasadach oferując dostęp do dodatkowych środków bez konieczności spłacania zobowiązania wg. harmonogramu, dlatego mogą wydawać się podobne. Jednak są przeznaczone dla dwóch różnych typów klientów, dlatego dobrze dowiedzieć się o ich cechach, zanim uda się do banku z wnioskiem o jego przyznanie.

 

Karta kredytowa jako sposób na nieplanowane wydatki

Karta kredytowa jest jedną z form karty płatniczej o nieco większych możliwościach. Przede wszystkim jest akceptowana na całym świecie bez większych problemów wszędzie tam, gdzie wdrożony jest system POS. Dodatkowo trudno spotkać się z sytuacją, w której nie byłaby akceptowalna przy płatnościach online.

Jako forma kredytu ma tez pewne wymogi, które musza zostać spełnione, aby ja otrzymać.

Dobra zdolność kredytowa jest jedną z nich. Wysokość limitu na karcie jest zależna od twoich zarobków oraz historii kredytowej. Na karcie można znajdować się nawet 120 tysięcy złotych, jednak na taką kartę mogą sobie pozwolić tylko najzamożniejszy. Dla przeciętnego obywatela limity są nieco niższe. Na karcie przeważnie udostępnia się limit od 500 zł wzwyż, przy czym a by otrzymać najniższą sumę wystarcza zarobki na poziomie najniższej krajowej.

Karty kredytowe zostały stworzone tylko do dokonywania zakupów. Dlatego warto z niej korzystać w sklepie, jeżeli chce się liczyć na dodatkowe korzyści. Takimi są np. rabaty w niektórych sklepach czy CashBack, dzięki któremu cześć wydatków zostanie zwrócona na konto.

Kartą nie powinno się wypłacać pieniędzy z bankomatu, ponieważ będzie oznaczać to naliczenie wysokich opłat, średnio 9 zł za wyciągnięcie pieniędzy, oraz utratą przywileju okresu bezodsetkowego, który daje możliwość uniknięcia odsetek od kredytu przy spłaceniu karty w określonym czasie.

 

Czym różni się kredyt odnawialny od „kredytówki”

Limit kredytowy w przypadku karty kredytowej jest udostępniony na dedykowanym dla niej rachunku, na który też trzeba dokonywać wpłat.

W przypadku kredytu odnawialnego kredyt udostępniony jest na rachunku rozliczeniowo-oszczędnościowym klienta.

Podobnie jak w przypadku karty kredytowej odsetki płaci się tylko od wykorzystanej kwoty. Mając na koncie 8000 zł przy kredycie odnawialnym na 10 tysięcy złotych odsetki będą potrącane od 2000 zł.

Kredyt odnawialny jest droższy, ponieważ nie uwzględnia okresu, w którym nie będą naliczane odsetki.

Skorzystanie ze środków z przydzielonego kredytu powoduje saldo ujemne na koncie, podobnie jak debet. Każda wpłata na rachunek zmniejsza zadłużenie kredytu i powoduje mniejszą kapitalizację odsetek.

O ile karta kredytowa jest przyznawana raz na 2 lata i w umowie nie zastrzega się konieczności deklarowania określonych wpływów, tak posiadanie kredytu w koncie często uwarunkowane jest określonymi wpływami. Jeżeli deklarowane wpływy na rachunek znikną, istnieje ryzyko, że bank wypowie taki kredyt i nakaże zwrócić całość w ciągu miesiąca. Kredyt na rachunku odnawiany jest co roku, co wiąże się z dodatkowa opłatą, która zostanie potrącana automatycznie z konta ROR

Zdecydowanie należy unikać kredytu odnawialnego, ponieważ jego spłata jest bardzo trudna i często powiązana z koniecznością wzięcia kolejnego kredytu na spłatę tego pierwszego.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *