Na czym polega logistyka zwrotów?

Z problemem zwrotu towarów do magazynu boryka się dziś niemal każdy. Logistyka zwrotów obejmuje towary uszkodzone czy wysłane omyłkowo oraz te, które nie spodobały się klientom. Ponadto, zwracane są także produkty zużyte – klient kupuje na przykład nowy odkurzacz, a stary odsyła do sprzedawcy. Na czym polega logistyka zwrotów?

Dlaczego wprowadzono logistykę zwrotów?

Jeszcze do niedawna systemy logistyczne obejmowały tylko działania realizowane jako przepływ towarów od producentów przez detalistów do odbiorcy. Obecnie towary są odsyłane do sklepów, gdy są wadliwe, zepsute lub gdy trzeba poddać je recyklingowi. Procesy te kontroluje logistyka zwrotów. Obejmuje ona produkty zużyte, które nie zawsze były w danym magazynie, ale trafiają do niego, gdy klient je zwróci. Niektóre z tych produktów mogą być ponownie sprzedane. Ważne jest także, że przepisy prawne nakładają na jednostki gospodarcze obowiązek efektywnego zarządzania produktem w każdej fazie jego cyklu życia. Klienci są coraz bardziej świadomi i nakładają na producentów obowiązek przejęcia odpowiedzialności za zagospodarowanie produktów zużytych.

Dlaczego warto zadbać o sprawną logistykę zwrotów?

Zastosowanie sprawnej logistyki zwrotów dla wielu przedsiębiorstw stanowi istotny instrument wzrostu konkurencyjności, a w szczególności wypracowania proekologicznego wizerunku. Wiele przedsiębiorstw koncentruje się na gospodarce odpadowej i recyklingowej, zaniedbując zwroty i reklamacje. Tymczasem, kiedy towar trafi do klienta, wcale nie oznacza to, że zakończył swoją drogę. Posprzedażowa obsługa klienta obejmuje m.in. zwroty i reklamacje. Logistyka zwrotów ma zastosowanie, gdy klient jest niezadowolony z towaru i chce go zwrócić lub zareklamować uszkodzenie. Zwroty następują także wtedy, gdy zakończył się cykl życia produktu i konieczne jest jego odpowiednie zagospodarowanie. Przedsiębiorcy mają obowiązek zająć się obsługą zwrotów i zagospodarować produkt, nawet w zmienionej postaci.

Szczegóły logistyki zwrotów. Co się robi ze zwróconymi towarami?

Zwrot towaru do sklepu czy producenta otwiera różna drogi jego zagospodarowania. Produkt może być ponownie wykorzystany (sprzedaż), można odzyskać wartość dodaną z produktu (naprawa, remont, regeneracja, recykling) lub potraktowanie jako odpad (spalanie, utylizacja). Jeżeli produkt można odesłać do dostawcy i otrzymać zwrot pieniędzy, najczęściej firma tak postępuje. W przypadku towaru, który po prostu nie spodobał się klientowi, zostanie on ponownie wystawiony na sprzedaż.

Prowadząc sprawną logistykę zwrotów przedsiębiorstwo może uzyskać wiele korzyści ekonomicznych, ekologicznych i społecznych. Przede wszystkim, sklep oferujący sprawną politykę zwrotów, z pewnością będzie ceniony i często wybierany przez klientów.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *