Czym się różni terminal stacjonarny od przenośnego

 

Terminale płatnicze stanowią istotne rozwiązanie finansowe dla większości firm. Dzięki czytnikowi kart płatniczych możliwa jest przyjmowanie płatności w formie elektronicznej, dokonywanie opłat za rachunki a nawet umożliwić klientowi wypłatę środków z konta. Przedsiębiorcy mogą wybrać między kilkoma rodzajami terminali. Czym one się różnią i które są najlepsze?

 

Czym jest stacjonarny terminal płatniczy?

Terminal stacjonarny wymaga stałego połączenia do zasilania. W zależności od modelu, połączenie internetowe nawiązuje poprzez protokół TCP/IP (połączenie kablowe ), które jest najlepszym sposobem połączenie terminala z bankiem, dzięki jego stabilności lub przez GPRS, gdzie nie zawsze jest wystarczający zasięg oraz trzeba pamiętać o opłaceniu abonamentu dostawy Internetu na karcie SIM. Połączenie TCP/IP to także szybsze transakcje, co jest bardzo ważne w często odwiedzanych miejscach.

Dawniej terminale płatnicze korzystały z łączności PSTN, które już wychodzi z użycia. Jest to połączenie analogowe przy użyciu kabla RJ11, które cechowało się bardzo długim czasem autoryzacji.

Terminal stacjonarny jest całkowicie pozbawiony mobilności, ale jest tańszy w najmie. Do plusów należy wymieni brak konieczności ładowania baterii i szybszą pracę, gdyż zezwala na zastosowanie wydajniejszych podzespołów. Duże przyciski i wyświetlacz sprzyjają wygodzie użytkowania a zwiększona przestrzeń na rolkę papieru to także rzadsza konieczność jego wymiany.

 

Czy terminale przenośne są lepsze?

Terminale przenośne wyposażone są akumulator, który umożliwia im pracę bezprzewodową.
Z internetem łączą się przy pomocy GPRS lub WiFi, czasami bluetooth. Mobilność terminali przenośnych to wielka zaleta wszędzie tam, gdzie klient jest obsługiwany przy stoliku. Połączenie przy pomocy karty SM pozwala na pracę w wielu miejscach, gdzie użycie terminala stacjonarnego byłoby niemożliwe. Jednak mniejszy rozmiar terminali
powoduje, że wyświetlacz jest mniej czytelny, a przyciski mniejsze. Nie każdy jednak uważa te cechy za wadę. Terminale przenosce, ze względu na przewagę zalet są droższe w najmie. Trzeba też pamiętać o ładowaniu akumulatora

Budowa terminali płatniczych

Najprostszym budowie terminalem płatniczym jest jednomodułowy z PINPADEM. Podczas płatności sprzedawca uzupełnia dane na terminalu, po czym odwraca go do klienta, by ten wsadził kartę do czytnika lub zbliżył używając technologii zbliżeniowej.
W wariancie dwumodułowym, PINPAD jest oddzielnym urządzeniem, co jest dużo wygodniejsze, ponieważ sprzedawca nie musi odwracać terminala płatniczego.

bardziej skomplikowane są terminale z wbudowanym systemem kasowym, które ułatwiają i przyśpieszają samą płatność. Opcja ta jest jednak dostępna tylko dla modeli posiadających certyfikację PCI PSS oraz oczywiście z możliwością takiej integracji. Terminale zintegrowane z kasą fiskalną nie posiadają własnej drukarki. Najczęściej je można spotkać w supermarketach.

Terminale płatnicze, które nie są zintegrowane z kasą fiskalną są bardzo popularne wśród małych i średnich firm, ponieważ nie wymagają ingerencji w system sprzedażowy. Klient otrzymuje w tym przypadku paragon wydrukowany z kasy oraz potwierdzenie płatności kartą, który drukuje terminal płatniczy.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *