Jak łączyć proste konstrukcje?

Kleje termotopliwe to bardzo uniwersalne substancje klejące, które stosuje się zarówno w warunkach domu, jak i w przemyśle. Dzisiaj nie wyobrażamy sobie życia bez kleju, a nasi przodkowie pewnie myśleli podobnie, gdyż pierwsze kleje pojawiły się ponad trzy tysiące lat temu.

Dzisiejsze spoiwa pozwalają na łączenie ze sobą przedmiotów i zastępują zgrzewy punktowe i nitowanie.

Czym są kleje termotopliwe?

Kleje termotopliwe to jednoskładnikowe kleje poliuretanowe, które utwardzane są za pomocą wilgoci zawartej w łączonych materiałach lub otoczeniu. Kiedy je stosujemy, muszą być w stanie płynnym, czyli trzeba je rozpuścić, nagrzewając do temperatury około 110˚C. Szybko stygną i stają się bardzo wytrzymałe. Nie tylko doskonale łączą powierzchnie, ale są również bezpieczne dla otoczenia i środowiska. Po nałożeniu kleje termotopliwe szybko się ochładzają, więc klejone powierzchnie trzeba łączyć szybko i sprawnie, mocno dociskając. Ponadto, należy pamiętać, że ich składnikiem są poliamidy, więc przechowując je, należy bezwzględnie chronić je przed wilgocią.

Zastosowanie klejów termotopliwych w przemyśle meblowym

Kleje termotopliwe znajdują zastosowanie w przemyśle meblowym, gdyż mocno i trwale łączą różne

powierzchnie. Za ich pomocą przykleja się forniry o dużej powierzchni i laminuje sią folie techniczne. Służą także jako masy zalewowe do otworów po sękach, a wypełnione nimi braki w drewnie są elastyczne i wytrzymałe. Tego typu kleje stosuje się tylko w warunkach przemysłowych, gdyż nakłada się je za pomocą pistoletów do kleju termotopliwego, gdy klei się małe powierzchnie. Kiedy potrzebna jest większa ilość kleju, nakłada się go za pomocą ogrzewanych węży o różnych długościach i średnicach. Pistolety do kleju stosowane w przemyśle wymagają ostrożnego ich używanie. Trzeba uważać, by nakładać klej wystarczająco rozgrzany.

Pistolet do kleju termotopliwego
Pistolet do kleju termotopliwego

Pistolety do kleju termotopliwego

Kleje termotopliwe na małych powierzchniach nakłada się za pomocą specjalnych pistoletów, w których umieszcza się sztyfty kleju. Takie małe pistolety wielu z nas ma w domu. Kupujemy klej w niewielkich laskach, które wprowadza się do dostosowanego do nich pistoletu, który podłączamy do prądu. Podgrzany do odpowiedniej temperatur klej nakładamy na przedmiot i mocno dociskamy to, co chcemy dokleić. Kleje termopotopliwe są idealne do klejenia zepsutych zabawek, kartonów czy do rękodzieła (na przykład decoupage czy scrapbooking).

Kleje termotopliwe w przemyśle stosuje się głównie do klejenia elementów mebli, ale świetnie nadają się także do łączenia drobnych elementów z metalu, ceramiki, tkanin i tworzyw sztucznych. Wystarczy dobre spoiwo, odpowiednio dobrane pistolety do kleju i możemy łączyć ze sobą różne przedmioty.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *