Rodzaje kleju

Klej potrzebny jest każdemu i od zawsze. Począwszy od znaczka pocztowego, a na łączeniu metali kończąc. Nic dziwnego, że jest mnóstwo rodzajów klejów. Klej można nawet zrobić samodzielnie, z kasztanów albo soli i mąki. Jednak gdy potrzeba nam trwałego łączenia lepiej kupić gotowy.

Co jest klejem?

Każda substancja mająca właściwość adhezji jest klejem, bo adhezja to powierzchniowe łączenie się różnych lub takich samych substancji i materiałów. Kleju z brzozowej smoły używał już człowiek neandertalski, a starożytni Grecy, Egipcjanie, Rzymianie i Chińczycy używali kleju z kazeiny z mleka albo z żelatyny pozyskiwanej z kości i skóry zwierząt. Dziś na rynku są niezliczone rodzaje klejów, o różnym przeznaczeniu, składzie i sposobach stosowania. Począwszy od najzwyczajniejszego kleju szkolnego, który łączy cienki papier po kleje termotopliwe, którymi można zespolić dosłownie wszystko.

Pistolet do kleju
Pistolet do kleju

Jak wybrać najlepszy?

Wybranie najlepszego jest właściwie niemożliwe, bo wszystko zależy od kryterium wyszukiwania. Najłatwiejszy to podział na naturalne i syntetyczne. Te pierwsze są pochodzenia roślinnego i zwierzęcego (naturalne żywice, kości, kazeina). Kleje syntetyczne (poliwinylowe, silikonowe, ftalowe, akrylowe, epoksydowe) mają bardzo szerokie zastosowanie. Części z nich używa się na zimno, a część z nich to kleje termotopliwe. Te ostatnie z kolei dzielą się na nisko i wysoko temperaturowe. Który z nich jest najlepszy? To zależy od tego, jakie materiały chcemy skleić, czy ma powstać spoiwo elastyczne czy wręcz przeciwnie – sztywne i odporne na uszkodzenia.

Często stosowanym kryterium podziału klejów jest ilość składników w preparacie. Jednoskładnikowych używa się we wnętrzach, bo miejsce klejenia nie jest odporne na wilgoć, a dwuskładnikowe dają szczególnie trwałe połączenie, odporne i elastyczne i można je stosować i we wnętrzach i na zewnątrz. Kleje oparte na żywicach stosuje się do tak zwanych trudnych materiałów czyli metalu i szkła. Zaś rozpuszczalnikowymi można łączyć plastik. Są też oczywiście kleje mieszane, żywiczno-rozpuszczalnikowe, o szerokim spektrum stosowania. Tych ostatnich często używa się w pistoletach na klej. Termotopliwe dają trwały efekt po kilku, kilkunastu minutach. Wystarczy, że łączenie wystygnie.

Niestety nie można jednoznacznie wskazać najlepszego kleju. Dopiero gdy określimy jakie materiały chcemy skleić, jak bardzo miejsce łączenia będzie narażone na uszkodzenia fizyczne, działanie wody i chemikaliów, uda nam się wybrać najskuteczniejszy preparat. A i tak będziemy mieli dylemat czy kupić taki, którego używa się na zimno czy lepszym rozwiązaniem będzie nabycie pistoletu na klej termotopliwy.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *