Wpływ wysokiej temperatury na jakość klejenia

Czy warunki atmosferyczne i temperatura otoczenia mają wpływ na jakość klejenia? Okazuje się, że jakość sklejenia zależy nie tylko od jakości wykorzystywanego kleju czy też jego parametrów. Duże znaczenie mają również warunki otoczenia, temperatura czy wilgotność powietrza na hali produkcyjnej. To właśnie one są często odpowiedzialne za szybkie rozklejanie się elementów.

Temperatura otoczenia, a jakość klejenia

Warto wiedzieć, że na jakość klejenia wpływają mocno warunki atmosferyczne. Zarówno niska, jak i wysoka temperatura powietrza sprawia, że klej spełnia swoją rolę znacznie gorzej niż zwykle. Dlatego też producenci cały czas pracują nad udoskonalaniem receptur swoich klejów, aby takim problemom zaradzić. Okazuje się bowiem, że nieodpowiednie warunki panują na wielu halach produkcyjnych, zwłaszcza w okresie letnim.

Wybór odpowiedniego kleju

Coraz częściej wykorzystuje się różne rodzaje kleju w zależności od pory roku. Jesienią, kiedy temperatura na zewnątrz zaczyna powoli spadać, niekiedy zdarza się, że klej, który do tej pory radził sobie dobrze, nagle zbyt szybko się wychładza i wiąże klejone elementy. Wówczas trzeba podnieść temperaturę pracy. Producenci zalecają robić to raczej stopniowo, co 5 stopni Celsjusza, aż do uzyskania odpowiedniego stopnia sklejenia. Z kolei w okresie zimowym problemy są jeszcze większe, dlatego też często klejone przedmioty ogrzewa się.

Klejenie a zmiany temperatury

Podczas procesu klejenia znaczenie ma więcej elementów niż się wielu osobom wydaje. Idealnie kiedy na hali produkcyjnej przez cały czas panuje ta sama lub przynajmniej zbliżona temperatura powietrza. Jednak nawet wówczas wskazana jest okresowa kontrola jakości klejenia. Zwykle radą służą sami producenci klejów. Dobierają oni produkty w zależności od temperatury panującej na hali, a także w magazynie. Poza tym czujność przez cały czas powinien zachowywać operator maszyny klejącej. Wówczas w przypadku złego sklejania można niezwłocznie zareagować i jak najszybciej rozwiązać problem.

Problemy związane z temperaturą

Podczas stosowania produktów chemii gospodarczej np. klejów warunki atmosferyczne mają kluczowe znaczenie. Warto więc zwracać przede wszystkim uwagę na warunki aplikacji sugerowane przez producenta na opakowaniu. Klejenie przy zbyt wysokiej temperaturze otoczenie można znacznie wydłużyć czas wymagany do osiągnięcia deklarowanych przez producenta parametrów wyrobu. Warunki normowe to temperatura rzędu 23 stopni Celsjusza oraz wilgotność powietrza na poziomie 55%. Dlatego też okazuje się, że niekiedy przerwy technologiczne muszą być dłuższe niż to pierwotnie zakładano. Trzeba bowiem dodatkowo uwzględnić warunki panujące w miejscu aplikowania kleju. Warto pamiętać, że temperatura zmienia się często dynamicznie, zwłaszcza w okresie wiosennym i jesiennym. W ciągu dnia różnica temperatur między dniem i nocą może wynosić nawet 20 stopni Celsjusza. Klejone elementy nigdy nie powinny też znajdować się w miejscu mocno nasłonecznionym. Wówczas temperatura może skoczyć szybko do kilkudziesięciu stopni Celsjusza.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *